Preparing documents . . .

Swiss PRO
  • Vlada Republike Srbije
  • Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC)
  • UNOPS
  • Stalna konferencija gradova i opština (SKGO)

Vesti / Aktuelnosti

Predstavljen Priručnik za sprovođenje principa dobrog upravljanja na lokalnom nivou

  • ZOOM platforma, 8. februar 2021.

Tema dobrog upravljanja je konačno „demistifikovana“ i principi dobrog upravljanja, pored svakodnevnih prioriteta sa kojima su suočene uprave gradova i opština, imaju jasno prepoznatljivo mesto i značaj u delovanju rada jedinica lokalne samouprave (JLS), istaknuto je na predstavljanju „Priručnika za sprovođenje principa dobrog upravljanja na lokalnom nivou“ koji je Stalna konferencije gradova i opština (SKGO) izradila u okviru programa Swiss PRO. Učesnici su ovom prilikom naglasili da su efikasnost, otvorenost, vladavina prava, ravnopravnost, antikorupcija i učešće građana prisutni u redovnom radu uprava na lokalnom nivou i da dolaze do izražaja i bivaju prepoznati kao primeri dobre prakse koji unapređuju kvalitet života u zajednicama Srbije.

Na predstavljanju Priručnika za sprovođenje principa dobrog upravljanja na lokalnom nivou koje je održano 4. februara 2021. godine putem internet platforme ZOOM prisustvovalo je više od 110 predstavnika državnih organa, institucija, gradova i opština, civilnog sektora, stručnjaka i drugih zainteresovanih. 

Priručnik je kruna velikog posla i skoro dve decenije rada u oblasti dobrog upravljanja, pri čemu su poslednje dve godine intenzivnog rada posvećene izradi ovog priručnika na kome je pored tri ko-autora svoj doprinos dao i tim od preko 20 stručnjaka zaposlenih u SKGO, istakao je na otvaranju skupa generalni sekretar SKGO Đorđe Staničić.

„Sa stanovišta građana, principi dobre uprave služe da unaprede način na koji administracija, odnosno birokratija postupa. Za upravu je važno da kroz primenu ovih principa unapredi poverenje građana u upravu i legitimitet organa vlasti u celini. Ako se u očima građana uprava pokazuje kao udaljena ili nedelotvorna, njihovo poverenje u upravu se smanjuje. Prava i slobode građana su u srcu koncepta dobre uprave. Dobra uprava poštuje vrednosti pravne države i prava građana. Takva uprava je otvorena i iz tog razloga uvek smo polazili sa aspekta građana, šta oni žele i kako vide upravu – dobru upravu radeći za građane i građanke”, zaključio je Staničić.

Pomoćnik ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Saša Mogić je istakao da je percepcija građana samo vrh ledenog brega mnogih poslova, aktivnosti, procedura, odluka, politika na lokalnom nivou koji moraju da budu sprovedene na adekvatan način. On je ocenio da je Priručnik jedan od alata koji je na raspolaganju svim zaposlenima u lokalnim samoupravama, a napomenuo je da bi se posebno trebalo skrenuti pažnja predsednicima opština, gradonačelnicima, njihovim pomoćnicima, članovima veća, kako bi se u sadržaju Priručnika upoznali sa svojim obavezama.

„Ovim priručnikom se demistifikuje šta sadržinski lokalna samouprava u svakoj od oblasti treba da ima kao standard u svom svakodnevnom radu, a sve zajedno treba da rezultira u stvari da građani steknu još veće poverenje u svoju opštinu ili grad i da budu zainteresovani da uzmu učešće u radu tamo gde mogu da pomognu sebi ili svojoj zajednici. Frekventnija i efikasnija komunikacija sa građanima početa je ranije, ali je to proces koji će se samo sve više širiti i mi treba da pripremimo lokalne samouprave kroz primenu principa dobrog upravljanja da odziv građana naiđe na otvorena vrata s jedne strane i sa druge strane na adekvatan odaziv gradova i opština na ono što su predlozi, zahtevi ili interesovanja građana“, istakao je Mogić.

Koncept dobrog upravljanja ponekad može izgledati apstraktno na prvi pogled, ali eksperti za razvoj širom planete se slažu da je dobro upravljanje neophodni deo unapređenja zemlje, ocenila je šefica Sektora za dobro upravljanje Švajcarske kancelarije za saradnju Saša Miler i istakla da je ohrabrujuće videti brojne predstavnike iz JLS širom zemlje na promociji Priručnika.

„Priručnik pruža ključne informacije, znanje i primere prakse relevantne za primenu principa dobrog upravljanja u lokalnim samoupravama. Ovaj priručnik je vrlo koristan i sveobuhvatan referentni vodič za primenu principa dobrog upravljanja u praksi i pomoći će u ulaganju napora da se koncepti dobrog upravljanja prilagode pristupu koji odgovara lokalnom kontekstu i potrebama. Švajcarska će nastaviti da podržava razmenu znanja i iskustva u primeni dobrog upravljanja i kao važan korak na putu pozitivnih promena lokalnih samouprava u Srbiji”, rekla je Miler i zahvalila Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave na prepoznavanju važnosti ovog koncepta i kontinuiranom promovisanju principa dobrog upravljanja na lokalnom nivou.

Ispred programa Swiss PRO savetnik za dobro upravljanje Dragan Mladenović iz Kancelarije Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) istakao je da je Priručnik izvor konciznih informacija na koji način se principi dobrog upravljanja sprovode u praksi.

„Dobro upravljanje je jedan neprekidan proces usavršavanja javnog sektora u radu i pružanju odgovora na potrebe i prava građana. Proces nije zapisan u kamenu, jer ga treba prilagođavati uslovima, potrebama i pravima građana. On se vodi osnovnim načelima koji nisu promenljivi – vladavina prava, demokratija, ljudska prava, nediskriminacija, participacija građana – ali se menjaju prioriteti koje treba ostvariti. Iskustvo pokazuje da je stalan rad na ovoj temi pomera i unapređuje, dok pristup koji imamo i rad, gotovo svakodnevno na lokalnom nivou – daje rezultate da građani doživljavaju državu na lokalnom nivou svaki dan“, ocenio je Mladenović.

Priručnik je razvijen po klasifikaciji SKGO Indeksa dobre uprave, koji je osmišljen po potrebi i prilikama u Srbiji, istakao je zamenik generalnog sekretara SKGO za usluge članstvu Ivan Milivojević, koji je i menadžer projekta „Unapređenje dobrog upravljanja na lokalnom nivou“ i urednik Priručnika. On je naveo da je struktura Priručnika metodološki uređena kao praktikum koji prati pet tema u pet poglavlja dobrog upravljanja i da je u svakom obrađeno: definisanje principa i pojmova, međunarodni standardi, nacionalni pravni okvir, primeri dobre prakse, rezime teme/poglavlja, te prikaz dodatne literature i propisa nadležnih organa.

Priručnik sadrži 119 indeksiranih ključnih tema i pojmova, 130 popisanih važećih propisa Republike Srbije, 168 odabrane dodatne literature na srpskom i engleskom jeziku, 542 linka ka dodatnom internet sadržaju, kao i preko 50 modela SKGO akata za lokalnu samoupravu, naveo je Milivojević.

Profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta Union i ko-autorka Priručnika Jelena Jerinić navela je da se nada da će Priručnik motivisati čitaoce da potraže neki novi pojam i da se prisete nekih primera i detalja, da nađu neki link koji će im dati nove informacije – te da će zaposleni u lokalnim samoupravama knjigu upotrebljavati duži niz godina i da će im biti korisna u svakodnevnom radu.

Dejan Vučetić, profesor dr Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu i ko-autor Priručnika istakao je da će predložiti da ovaj priručnik uđe u dodatnu literaturu studentima na višim nivoima studija jer je odlična osnova za studente i naučne radnike koji se bave lokalnom samoupravom. 

Ekspertkinja i višegodišnja saradnica SKGO i ko-autorka publikacije Mirjana Stanković ocenila je da Priručnik ima posebnu vrednost jer je namenjen ne samo onima koji rade u lokalnim samoupravama već što je od njih i potekao.  

Priručnik za sprovođenje principa dobrog upravljanja na lokalnom nivou može se preuzeti na sajtu SKGO.

Predstavljanje priručnika realizovano je u okviru projekta „Unapređivanje dobrog upravljanja na lokalnom nivou“ koji sprovodi SKGO u okviru programa „Podrška Vlade Švajcarske razvoju opština kroz unapređenje dobrog upravljanja i socijalne uključenosti – Swiss PRO”, koji realizuje UNOPS.