Preparing documents . . .

Swiss PRO
  • Влада Републике Србије
  • Швајцарска агенција за развој и сарадњу (СДЦ)
  • УНОПС
  • Стална конференција градова и општина (СКГО)

Вести / Актуелности

Општине на југу унапредиле добро управљање користећи искуства из Швајцарске

  • Beograd, 8. децембар 2017.

Тридесет четири локалне самоуправе са југоистока и југозапада Србије су уз подршку Владе Швајцарске и Европске уније (ЕУ) направиле важне кораке на пољу доброг управљања како би биле уређеније, боље регулисане, равноправније, транспарентније уз више учешћа и укључености грађана и грађанки у локалним заједницама, поручено је са скупа „Добро управљање на локалном нивоу“ који је организовао развојни програм Европски ПРОГРЕС.

„Швајцарска је убеђена да развој једне земље у многоме зависи од тога како се њоме управља и зато пружа подршку Србији и њеним локалним самоуправама у разумевању и примени принципа доброг управљања“ рекла је Урсула Лојбли, директорка Швајцарске канцеларије за сарадњу у Србији.

„Ми смо током последњих 15 година значајно улагали у преношење наших знања и искустава али тако да одговарају локалном контексту, а када локалне самоуправе примене те принципе у свакодневном раду, онда грађани и грађанке живе квалитетније уз унапређене јавне услуге“, додала је Урсула Лојбли.

Тако су 22 општине успоставиле институционални оквир, односно формирале стручне центре за добро управљање, а 27 представника и представница локалних власти су прошли обуку о примени пет принципа доброг управљања у пракси и тако постали трајни ресурс за будући одрживи развој.

Представљајући постигнуте резултате наведено је да је 13 општина кроз усвајање или ревизију 21 регулативе спровело реформе локалног управљања које између осталог укључују унапређење транспарентности, планирања, одговорног управљања људским ресурсима, као и јавном имовином, док је 16 инфраструктурних пројеката успешно реализовано кроз усвајање политика и прописа на локалном нивоу.

„Активна улога Министарства државне управе и локалне самоуправе и подршка коју добијамо од Европске уније и Владе Швајцарске представљају кључ за реформу система јавне управе, и ми смо  током претходне три године имплементације плана за реформу управо захваљујући тој подршци успели да све задатке постављене на централном нивоу, доведемо до крајњих корисника, односно грађана у локалним самоуправама“, рекао је Иван Бошњак, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе. Бошњак је додао да се најављена нова подршка Владе Швајцарске у областима локалне управе уклапа у писање новог плана за реформу јавне управе.

Наводећи да је увођење принципа доброг управљања на локалном нивоу био прави пионирски подухват пре седам година када је Влада Швајцарске почела да подржава овај процес у локалним самоуправама на југу земље, Грем Тиндал менаџер програма Европски ПРОГРЕС истакао је да је добро управљање важан услов и суштински елемент у напорима свих друштава да постигну одржив друштвено-економски развој, заснован на демократији, владавини права и људским правима.

„Задатак није био лак јер разумевање и примена принципа доброг управљања захтева посвећеност свих заинтересованих страна и подразумева процес промене у понашању људи које постепено воде ка променама у друштву на добробит свих грађана и грађанки“, рекао је Тиндал.

„Верујем да смо уз велику подршку Владе Швајцарске и ЕУ, а под стручним вођством Швајцарске канцеларије за сарадњу у Србији, успели да допринесемо да се понекад апстрактни концепт доброг управљања примени на конкретан и опипљив начин у свакодневом раду локалних власти”, рекао је менаџер Европског ПРОГРЕСа.

На скупу су представљени и примери добре праксе примене доброг управљања у општинама Власотинцу, Бојнику и Бабушници, док је Маида Касумовић, начелница одељења за привреду и развој у општини Сјеница истакла да се кроз свеобухватни програм обуке о добром управљању учило од најбољих и да су се створиле солидне основе за даље унапређење доброг управљања.

Милан Искренов, саветник за послове привреде и економског развоја, представио је како је општина Бабушница, препознајући важност двосмерне комуникације грађана и локалне самоуправе,  усвојила Правилник о јавним консултацијама и тако спровела реформу која се тиче већег учешћа грађана.

„Кроз Правилник се на свеобухватан начин регулише процес јавних консултација којим ће се повећавати учешће и представљања интереса и потреба грађана, али и одговорност органа управе према јавности”, рекао је Милан Искренов додајући да ће локална самоуправа додатно мотивисати становништво да користе ово право и тиме утичу на развој заједнице.

„Појединачне активности су само мали кораци на путу унапређења доброг управљања, али једно је сигурно – ако су сви усмерени у истом правцу они чине један велики искорак у добром управљању и пружају смернице за будући рад”, оценила је Мирјам Штрекер, експерткиња за добро управљање из Швајцарске која је преносила локалним самоуправама швајцарска знања и искуства у овој области. 

Представницама и представницима локалних самоуправа који су учествовали у програму изградње капацитета који се састојао из шест радионица посвећених принципима доброг управљања, одговорности, транспарентности, учешћу, недискриминацији и ефикасности, и њиховој примени у пракси, уручени су сертификати о завршеној обуци.